Hovězí jazyk lze vařit či vyudit. Obě varianty lze pak konzumovat jednoduše zastudena, ale také jsou dobrým základem pro spoustu skvělých receptů, patřících do opravdu vysoké gastronomie.
Recepty - Jazyk
Základní pravidlo týkající se hovězího jazyka zní: dvakrát ponořit do studené vody. Poprvé když ho začínáme vařit. Podruhé když je uvařený doměkka. Druhé zchlazení je důležité proto, aby se následně dal jazyk snadno oloupat.
V případě klasického hovězího jazyka vodu před vařením osolíme a přidáme celý pepř, nové koření, bobkový list cibuli a kořenovou zeleninu. Nejde jen o samotnou chuť uvařeného masa, ale také o to, jestli chceme následně vývar scedit a použít jako základ pro polévky nebo omáčky.
U uzeného hovězího jazyka vodu vždy solíme opatrněji a přidáváme spíše jen cibuli a česnek. I tento vývar se dá následně scedit a použít jako základ kupříkladu česnečky, kapustové nebo hrachové polévky, kterým dá silný podtón.
Uvařený jazyk nakrájíme na plátky. Podáváme buďto jenom s hořčicí a křenem nebo s různými omáčkami – k uzenému jazyku se pochopitelně nabízí křenová omáčka, k hovězí jazyku zase bílá bešamelová omáčka ochucená uvařenou kořenovou zeleninou s trochou vývaru. Jako příloha poslouží bramborová kaše, bramborové knedlíky či noky.