Tohle je královna dušení. Její jemné a libové maso lze použít jako kostky na guláš či do dalších omáček, případně nakrájet na plátky a výborně se hodí i na roládu.
Recepty - Plec
Hovězí po burgundsku, to zní hrdě. A jistě oslníte nejen tím názvem.
Maso nakrájíme na kostky a zprudka opečeme na oleji. Poté vyndáme a do téže pánve či hrnce dáme na kostičky nakrájenou slaninu, k níž po chvíli přidáme taktéž na kostičky nakrájenou cibuli a mrkev a celer. Cibule nemůže uškodit, u mrkve mějte na paměti, že čím víc jí tam bude, tím bude omáčka sladší.
Maso pak vrátíme do hrnce, případně všechno z pánve přendáme do pekáče, přidáme loupaná rajčata nebo rajčatový protlak a větvičku rozmarýnu a bobkový list. Taky tam patří palice česneku – buďto jenom seřízneme kořínek a necháme pustit vůni do omáčky, nebo palici rozebereme, stroužky oloupeme a necháme buďto vcelku nebo je nakrájíme na plátky. Záleží na tom, co preferujete – mějte ale na paměti, že to všechno bude v troubě zhruba čtyři hodiny.
Nakonec zalijeme asi půllitrem dobrého červeného vína – platí zásada: do jídla dávám jenom to, co bych sám chtěl pít, jinak řečeno vaše hovězí po burgundsku není neoblíbená tchyně nebo otravný soused, abyste do něj lili nějakou břečku z krabice.
Zaklopíme a necháme v troubě pozvolna péct. Po třech hodinách přidáme ještě žampiony a šalotky – pokud jsou příliš velké, tak je lepší je pokrájet. Vždy je třeba při krájení zvažovat nejen to, aby byly všechny součásti pokrmu dostatečně měkké, ale i to, aby se pak takové jídlo dobře jedlo. Také teprve teď důrazně osolíme. Případně vyndáme celou palici česneku a taky větvičku rozmarýnu, a přilijeme ještě víno, pokud vidíme, že je to třeba.
Dopřejeme všem ingrediencím další hodinku v troubě, aby se mohly ještě víc skamarádit. Na konci přidáme máslo, které omáčku zahustí i zjemní.
Podáváme v hlubokém talíři, nejlépe s bílým chlebem nebo bagetou – přece jen je to francouzský recept, že ano. Bon appétit!