Pro někoho je žebro jasnou volbou při přípravě vývaru. Ale pokud není příliš mastné, zato masité, je vhodné i na gril, případně se dá vykostit nebo z něj vyřezat proužky libového masa.
GRILOVÁNÍ
PEČENÍ NA PÁNVI
VAŘENÍ
Recepty - Žebro
Před pečením se žebra musí nakrájet na kusy, aby se vešly do pekáče a aby se vám s nimi snadno manipulovalo. A také se musí namarinovat. Na marinádu se dá použít spousta dobrých a klasických ingrediencí: česnek, chilli papričky, med, hořčice, případně sójová a worchesterská omáčka nebo různé bylinky. Co nemáte rádi, vynechte, co máte rádi, ale nebylo zmíněno, pochopitelně přidejte.
Necháme marinovat aspoň přes noc.
Žebra vyndáme z lednice dříve, než je chceme péct, aby trochu povolila, naskládáme je do pekáče a nejprve pečeme asi hodinu na 200 stupňů, potom ztlumíme tak na polovinu a pečeme dalších pět hodin, samozřejmě do té doby, než jsou žebra měkká – maso jde snadno od kosti.
Pochopitelně během té doby můžeme maso přelévat, zvlášť na konci, kdy je dobré ještě chvíli nechat pekáč odklopený.
Po vyndání žeber z pekáče ještě doděláme omáčku, aby byla dobře dochucená a taky správně hustá – a bylo jí dost, protože jinak by se takové jídlo mohlo zdát příliš suché.
Jako příloha může posloužit salát, třeba coleslaw nebo ředkvičkový či celerový s majonézou, tedy nějaký krémovitější konzistence. Pokud nejíte majonézu, můžete ji nahradit jogurtem, zakysanou smetanu či crème fraîche.
Maso je asi lepší podávat na nahřátých talířích – v tom případě tedy určitě ne se salátem, ten dáme zvlášť! A pokud žebra zbydou, a tedy vystydnou, pak je dobré si uvědomit, že lůj, který zůstal na kosti, i ten, co stekl do omáčky, se chová a chutná poněkud jinak než vepřové sádlo.